Jednorožec\unicornis

12. srpna 2009 v 12:23 | Fantastyana |  Jednorožci
Latinské jméno unicornis se skládá ze dvou slov: unus-jden a cornu-roh, tedy jednorožec.

Kdy:první zmínky jsou již z počátku 4. století p. n. l. - poslední z 20. století n. l.
Kde:v Evropě, Asii a Africe
První zmínku o zvířeti nazvaném jednorožec, napsal řecký lékař a historik Ktésias. Zmínil se o z tvorovy "podobném oslu s bílou srstí, purpurovou hlavou, modrýma očima a rohem dlouhým a ostrým jako ta nejostřejší jehla". Tito tvorové byli velice rychlí, a tak se nedali za žádnou cenu chytit, ani ulovit. Žili na území Hindustánu. Tam měl podle legendy roh tři barvy: u kořene bílý, uprostřed černý, na konci rudý.

V čínských legendách zas představoval jednorožce drak s hlavou jelena a jedním parohem.
V Římě, jak lze soudit podle tehdejších záznamů, byl jejich unicornis obyčejným nosorožcem.
Plinius římského původu, že prý znal ještě jedno zvíře: "...v Indii loví jiné divoké zvíře-jednorožce, jenž je podobný trupem koni, hlavou jelenovi, nohama slonovi a ocasem kanci. Toto zvíře ryčí neobyčejně silně. Uprostřed čela mu trčí dlouhý červený roh. Popírá se, že by bylo možno dostat ho živého."

Ale někteří další kronikáři popírají teorii, že jednorožce nejde ulovit. Tady je "návod": Do lesa, který právě obývá toto zvíře, se posadí mladá, čistá, nevinná dívka a začne zpívat nějakou pomalou, tesknou píseň. Jak to tento tvor uslechne, v okamžiku ulehne do dívčina klína. Ta ho k sobě s láskou přivine a nakonec si s ním může dělat, co chce.

V minulých případech jsem uváděla podoby jednorožců z historie, avšak nyní tu uvedu popis těchto úžasných zvířat, který se rozmohl nejvíce v 19. století n. l., tak tedy začnu; unicornis je přenádherný sněhobílý kůň, kterému uprostřed čela vyrůstá bílý, nebo stříbrný roh spirálovitého tvaru, podobný rohům narvalů (kytovci), jeho hříva a kopyta byly buď zlaté, nebo stříbrný, či bílé. Jeho přítomnost přináší štěstí, mír, veselou náladu, nadějí, a další povznášející pocity.

Rohy jednorožců měly kouzelné schopnosti; rozemleté a rozpuštěné ve vodě paralyzují jedy, uzdravují všechny nemoci. Protože šarlatáni uviděli v rozích skvělý výdělek, vydávaly rohy narvalů a zkameněliny mamutích klů za jednorožcovy.
Moje oblíbené

 


Anketa

Koho máte radši?

Pegase 61.5% (8)
Jednorožce 38.5% (5)

Komentáře

1 Simona | 6. září 2009 v 17:48 | Reagovat

Hezká videa!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama