Kentauři

22. září 2009 v 14:13 | Fantastyana |  Kentauři
Kentaurové byli potomky krále Thessálie Ixíona. Ixíon se snažil svést bohyni a manželku Dia- Héru. Nejvyšší bůh to však prokoukl a vytvořil podobiznu své ženy z oblaku. Král nic nepoznal a z tohoto neskutečného, avšak přece jen skutečného vztahu vznikli kentaurové, kteří se zapletli s
divokými klisnami a dali život nové rase bytostí-napůl lidí, napůl koní.
Tito tvorové žili v horských divokých pustinách na severu Thessálie (Řecka).
kolovala v nich síla, rychlost a vytrvalost koní s city, inteligencí a mazaností člověka. Byli však drsní krutí útoční, oplývající zlobou, ačkoliv se našlo pár výjimek-moudrých a spravedlivých kentaurů. Většinou však ostatní rádi vyvolávali bitky a rozepře.
Byli častokrát spojováni s Dionésem-bohem podsvětí. Stávali se oblíbeným motivem náhrobků. Pro svou rychlost, sílu a hbitost se proslavili jako poslové špatných zpráv od bohů z podsvětí.
Jak jsem se zmínila již na začátku, tak rádi vyvolávali spory. K jedné nejurvalejší patřila bitka na svatbě krále Peirithoose, vládce divokého kmene Lapithů, který si bral krásnou Hippodamii. Ze začátku bylo vše v pořádku, ale když kentaurové přešli svou míru, -což znamená, že se opili pod obraz-, začali toužit po ženách, které byly na hostině a dokonce i po nevěstě, kterou chtěli unést. Peirithoos s udatným hrdinou Théseem a družinou Lapithů nakonec zvítězili a vyhnali kentaury daleko od paláce, kde se svatba konala.


Ne všichni kentauři byli takoví bojovní a divocí, nejmoudřejším z nich se dokonce dostalo místo ve
zvěrokruhu (střelec a na hvězdné obloze. Tímto vznešeným kentaurem byl Cheríón. Měl neobyčejné schopnosti o lukostřelbě a lékařství. Učil i hrdinu Iásona.
 


Komentáře

1 TAJEMNÝ SVĚT | E-mail | Web | 24. září 2009 v 14:05 | Reagovat

Promiň že píšu takhle pozdě....Chtěla ses spřátelit?Ok proč ne,už tě mám uloženou :b

2 SiSinka | 19. března 2010 v 17:41 | Reagovat

SupÉr :-)  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama